żółty

Kot Teofil

chmury chmury motyl

Kot teofil

Oto Teofil, wszędobylski przyjaciel i towarzysz zabaw Tymona. Bardzo lubi psocić w ogrodzie i wspinać się na drzewa. Uwielbia zasypiać na kolanach Tymona, a głaskany przez niego głośno mruczy.

Kliknij w Teofila i dowiedz się więcej...

Uszka

Ludzie mają 6 mięśni kontrolujących ruchy ucha zewnętrznego, natomiast koty mają ich aż… 32! Do tego mogą nimi obracać o 180 stopni, i to niezależnie od siebie!

Oczy

Widzenie kotów i ludzi różni się od siebie. W świetle dziennym to ludzie dostrzegają więcej szczegółów i kolorów. W ciemności koty nie mają sobie równych! Ich oczy doskonale reagują na każdy ruch oraz potrafią wykorzystać nawet najmniejsze ilości światła w otoczeniu, aby widzieć nawet gdy jest bardzo ciemno. Dlatego w ciemności ich źrenice są maksymalnie rozszerzone.

Nos

Nie ma dwóch takich samych kocich nosków. Każdy z nosów jest pokryty inną formą i wzorem – podobnie jak linie papilarne u człowieka.

Wąsy, czyli wibrysy

Są niezwykle potrzebne, ponieważ dzięki nim kot poznaje świat i odbiera bodźce. Przeciętny kot ma dwadzieścia cztery wąsy, z każdej strony pyszczka jest ich 12 - są ułożone w czterech rzędach po trzy. Co ciekawe, górne i dolne rzędy wibrysów mogą poruszać się niezależnie od siebie.

Obojczyki

No właśnie. Koty nie mają obojczyków ;) Dzięki temu z łatwością przecisną się przez każdy otwór wielkości ich głowy.

Futerko

Kolor kociego futerka może zdradzić jego płeć! Jeżeli oprócz białego występują także dwa inne kolory (np. czarny czy rudy), to prawie na pewno mamy do czynienia z kotką.

Łapki

Koty nie mają tylu gruczołów potowych co ludzie – pocą się tylko na podeszwach łapek.

Pazurki

Wejście na drzewo nie stanowi dla kotów żadnego problemu, koty są świetnymi wspinaczami! Natomiast zejście już nie jest takie proste. Haczykowate pazurki są wygięte w jedną stronę, przez co schodząc kot musi być w tej samej pozycji, co przy wchodzeniu – jego ciało musi być ustawione łebkiem do góry!

ziemia
Tymon
Powrót do zwierzyniec » ogród »