żółty

Historia Internetu

Klik klik! Kliknij w folder „Historia Internetu”, by dowiedzieć się kiedy i dlaczego powstała najsłynniejsza sieć świata!
historia internetu

Przesuwając suwak dowiesz się
najważniejszych faktów
i ciekawostek na temat internetu.

29 października 1969 r.

To dzień, w którym powstał pradziadek internetu, czyli zewnętrzna sieć ARPANET. Utworzony w Kalifornii, początkowo został stworzony na użytek… wojska. Jednak bardzo szybko okazało się, że jest to narzędzie tak przydatne, że zaczęto wykorzystywać je szerzej.

1969

1988 r.

Pojawia się pierwszy komunikator, dzięki któremu można się ze sobą porozumiewać! Oczywiście był bardzo prosty – nie można nim było wysyłać żadnych zdjęć ani obrazków – jedynie tekst, który pojawiał się na naszym ekranie w tym samym momencie, w którym był pisany.

1988

1991 r.

Powstaje pierwsza strona WWW. Jej twórcy chcieli po prostu zamieścić różne informacje znajdujące się w internecie w jednym miejscu. Nikt wówczas nie pomyślał, że właśnie powstało coś, co nie tylko w szalonym tempie pchnęło świat do przodu, ale też kompletnie zmieniło ludzkie nawyki.

1991

1994 r.

Powstała przeglądarka Yahoo! Jej celem było skatalogowanie informacji i udostępnienie ich w Internecie. Warto pamiętać, że wówczas Yahoo to był po prostu jeden, wielki wirtualny katalog – nie było możliwości wyszukiwania tego, co nas interesuje.

1994

1995 r.

Powstaje Wirtualna Polska – pierwszy polski serwis internetowy, stworzony przez młodych naukowców z Politechniki Gdańskiej. Początkowo portal miał być zbiorem ciekawych adresów w Internecie. Wirtualna Polska bardzo szybko stała się popularna, stąd rok później, w 1996 roku, powstał jej największy konkurent – Onet.pl

1995

1998 r.

Powstaje Google. Nazwa portalu nie jest przypadkowa – powstaje od matematycznego słowa googol, co oznacza liczbę 10 podniesioną do setnej potęgi.

1998

2000 r.

Internauci wyszukali już ponad miliard elementów! 17 lat później, taka liczba absolutnie nikogo już nie dziwi ;)

2000

2015 r.

Szacuje się, że aż 3 miliardy ludzi mają dostęp do internetu. Jest to swoisty fenomen, bo po 30 latach jego istnienia, blisko połowa ludzi zamieszkująca naszą planetę jest podłączona do sieci. Niemniej jednak 4 miliardy ludzi z Internetu jeszcze nie korzystają, więc możemy się spodziewać, że Internet w ciągu najbliższych kilku lat będzie nadal dynamicznie się rozwijał.

2015

19692017
Filip
Powrót do pokój » boisko »