Mleko z klasą

Faq

Wybierz interesujące Cię pytanie

1. Czym jest program “Mleko z klasą”?

"Mleko z klasą" to wspólna inicjatywa polskich producentów mleka oraz firmy Tetra Pak, mająca na celu stworzenie zdrowego nawyku codziennego picia mleka przez dzieci w Polsce. Inicjatywa "Mleko z klasą" jest oparta na programie dopłat unijnych do mleka szkolnego, za który odpowiedzialna jest Agencja Rynku Rolnego, wykracza jednak poza jego ramy pod względem zakresu działań. Zadaniem programu "Mleko z klasą" jest zachęcenie dzieci do picia mleka poprzez zabawę i szereg aktywności edukacyjnych, są to m.in. konkursy dla dzieci oraz szkół, programy edukacyjne oraz działania skierowane do mediów.

2. Kim są partnerzy programu?

W programie "Mleko z klasą" uczestniczą obecnie SM Mlekpol, OSM Radomsko, OSM Sieradz, OSM Krasnystaw, OSM Łowicz, SM Mlekovita, ZPM MLECZ oraz producent opakowań Tetra Pak.

3. Kim są beneficjenci i uczestnicy programu?

Beneficjenci programu to dzieci i młodzież uczęszczające regularnie w ciągu roku szkolnego do placówek oświatowych, tj. do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych (z wyłączeniem szkół wyższych). Mają one możliwość spożycia 0,25l mleka bądź przetworu mlecznego bezpłatnie lub po obniżonej cenie, 3 razy w tygodniu, z wyłączeniem ferii i przerw świątecznych.

Uczestnicy programu to:

  1. Placówki oświatowe (tj. instytucje realizujące zadania edukacyjne, do których uczniowie uczęszczają regularnie) 
    • - przedszkola,
    • - szkoły (z wyłączeniem szkół wyższych).
  2. Dostawcy mleka i przetworów mlecznych.
  3. Władze działające w imieniu placówek oświatowych (tj. osoby fizyczne lub prywatne bądź właściwe – ze względu na rodzaj placówek oświatowych – jednostki samorządu terytorialnego będące organami prowadzącymi tych placówek).
  4. Organizacje działające w imieniu placówek oświatowych.

4. Czemu partnerzy wspólnie realizują program?

Partnerzy uczestniczący w programie chcą poprzez swoje działania rozwijać przemysł mleczarski w Polsce. Jednakże celem programu nie jest tylko krótkoterminowy wzrost sprzedaży mleka korzystny dla konkretnego producenta, lecz w porozumieniu z ekspertami ds. żywienia zachęcanie młodych Polaków do picia mleka, które na dalszym etapie ich życia powinno stać się zdrowym nawykiem. Od kilku lat obserwujemy spadek konsumpcji mleka w Polsce. Z danych Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że Polacy zaspokajają zaledwie 54-59% dziennego zapotrzebowania organizmu na wapń. Niepokojąco spada także spożycie innych składników odżywczych - białka oraz witamin z grupy B, których mleko i jego przetwory są znacznym źródłem w codziennym żywieniu człowieka. Niski poziom wapnia i witaminy D w diecie człowieka jest w naszych warunkach klimatycznych jednym z głównych czynników występowania ryzyka osteoporozy.

5. Czemu tak ważne jest, by zachęcać dzieci do picia mleka?

Jak wynika z wieloletnich badań naukowych prowadzonych na całym świecie mleko oraz jego przetwory należą do najbardziej wszechstronnych produktów pod względem wartości odżywczej. Mleko jest niezbędnym składnikiem codziennej diety człowieka, najlepszym i najtańszym źródłem wapnia. Jeśli nie ma przeciwwskazań, takich jak alergia czy brak tolerancji na mleko, spożywanie mleka powinno stać się nieodłączną częścią codziennej diety każdego człowieka.

6. Ile mleka powinno pić moje dziecko i czy program “Mleko z klasą” zapewni mu zalecane dzienne spożycie mleka?

Rada Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka przypomina, że w piramidzie zdrowego żywienia oraz w "Złotej Karcie Prawidłowego Żywienia" zaleca się codzienne spożywanie co najmniej 2 pełnych szklanek mleka oraz 1-2 plasterków sera. Zaleca się nie tylko picie mleka na śniadanie, ale także spożywanie go w ciągu dnia, aby zaspokoić pragnienie. Program dopłat do spożycia mleka i przetworów mlecznych stworzony i finansowany przez Unię Europejską zakłada dopłaty do jednej szklanki (kartonik 200-250ml) przez trzy dni w tygodniu. Pozostałą porcję mleka dziecko powinno otrzymywać w domu podczas śniadania lub kolacji.

7. Czym program “Mleko z klasą” różni się od programu “Szklanka mleka” obsługiwanego przez Agencję Rynku Rolnego?

Program "Mleko z klasą" wspiera program dopłat unijnych w Polsce znany jako "Szklanka mleka" i obsługiwany przez Agencję Rynku Rolnego. "Mleko z klasą" wykracza jednak poza działania zapewniające dostęp do mleka dla dzieci oraz dopłaty unijne dla dostawców, oferuje działania promocyjne i edukacyjne w szkołach mające na celu zachęcanie dzieci do picia mleka.

8. Jakie działania obejmie program?

Dzięki specjalnie stworzonemu logo oraz oznakowanym opakowaniom dostępnym wyłącznie w szkołach, inicjatywa ta będzie rozpoznawalna i otrzyma swój indywidualny charakter. Wizerunek ten zostanie także nadany innym narzędziom oraz aktywnościom, m.in. stronie internetowej - www.mlekozklasa.pl, konkursom  oraz programowi edukacyjnemu prowadzonemu w szkołach.

9. Ile będzie kosztowało mleko?

Dostawcy mleka uczestniczący w programie dopłat zobowiązani są dostarczać mleko do szkół za cenę corocznie określaną przez rząd. W roku szkolnym 2012/2013 mleko białe jest za darmo, a maksymalna cena za mleko smakowe to 0,24 PLN (dla szkół podstawowych), czyli około połowę regularnej ceny sklepowej. Dokładna cena może różnić się o kilka groszy w zależności od miejsca, lecz generalnie nie może przekraczać podanej kwoty.

                                                                                                                                                                                                                               
Ceny mleka dostarczanego do placówek oświatowych w roku szkolnym 2012/2013
Rodzaj szkoły/Rodzaj mlekaMleko białe 250 mlMleko smakowe 250 ml
Przedszkole0,56 zł0,82 zł
Szkoła podst. (3 dni w tyg.)Bezpłatne0,24 zł
Gimnazjum0,56 zł0,82 zł
Liceum0,56 zł0,82 zł

10. Czy moja szkoła może dołączyć do programu i w jaki sposób?

W celu przystąpienia do programu Mleko z klasą, należy skontaktować się nami, pisząc na adres: mlekozklasa@mlekozklasa.pl. Następnie Dyrektor danej placówki ustala z dostawcą mleka wszelkie szczegóły dotyczące wdrożenia programu oraz rodzaju mleka, jakie będzie spożywane przez dzieci.