żółty

Ciekawostki Zuzy

karton

Kliknij w ikonki znajdujące się na kartonikach i dowiedz się, dlaczego kartony są takie fajne.

Dbamy o naszą planetę – w miejsce wycinanych, w celu pozyskania celulozy drzew, Tetra Pak sadzi nowe, młode drzewka. Dzięki temu mimo produkcji, drzew wcale nie ubywa!

Kartonik składa się z wielu różnych, złączonych ze sobą warstw, a każda warstwa ma swoją misję – jedna chroni przed dostępem światła, inna przed tlenem, a jeszcze inna przed… obcymi zapachami! Dzięki temu nasze mleko jest pyszne i długo zachowuje świeżość.

Co się dzieje z kartonikiem, gdy trafi do recyklingu? To samo, co z makulaturą – kartonik zostaje przerobiony na tekturę, ręczniki papierowe a nawet chusteczki higieniczne!

W kartonach, oprócz mleka czy soków, można przechowywać wiele innych produktów, np. warzywa konserwowe tj. kukurydza, groszek, fasola oraz produkty na bazie pomidorów, zupy, sosy i dania gotowe.

Ponieważ kartoniki są lżejsze, wygodniejsze w użyciu i bardziej ekologiczne, z powodzeniem zastępują metalowe puszki czy szklane butelki.

Mimo że ciężko go podrzeć, kartonik zrobiony jest z papieru. A skąd bierze się papier? Z celulozy, która jest surowcem pochodzącym z roślin.

Sam papier ma bardzo długą historię – wynaleziono go w Chinach w… 105 r.

ciasteczka banany Zuza fartuszek czapka Zuzy trzepaczka
Powrót do kuchnia » pracownia »